X
تبلیغات
مرجع مقالات برق

تعریف مجدد قانون جریان الکتریکی(KCL)

تاریخ : شنبه 1390/02/03
نویسنده : جاوید لطیفی


گرچه قوانین فیزیکی نقض نمی گردند، اما بعضی وقت ها نیاز به بازنگری دارند. قانون جریان الکتریکی با بکارگیری لیزر ترانزیستورها توسط "میلتون فِنگ" و "نیک هولونیاک" در دانشگاه ایالت ایلینویز ایالات متحده بازنویسی شد.

توضیحی مختصر در مورد لیزر ترانزیستورها:
لیزر ترانزیستور، نوع جدیدی از ترانزیستور است که در سال 2004 توسط دو محققی که قانون جریان را بازنویسی کرده اند، اختراع شد. این نوع ترانزیستورها در بین لایه بیس خود لایه ای با نام "چاه کوانتومی" دارند که در این لایه بسیار بیشتر از آنچه در ناحیه بیس روی میدهد، الکترون ها با حفره ها ترکیب شده و حاصل این ترکیب مجدد تولید نور است. این نور تولید شده توسط آینه های قرار داده شده مرتباً بازتاب شده و از یک روزنه به صورت نور لیزر خارج می گردد. این نوع ترانزیستورها قادر به میلیارد ها بار سوئیچ در ثانیه هستند و خروجی آنها هم از نوع سیگنالهای الکتریکی و هم سیگنالهای اپتیکی خواهد بود. به همین دلیل کاربرد آنها بیشتر در پردازش سیگنال است.

توسط لیزر ترانزیستورها محققان قادر به بررسی رفتار فتون ها، الکترون ها و نیمه هادی ها هستند. لیزر ترانزیستورها آینده مدارات مجتمع، پردازش سیگنال، مخابرات نوری و سوپرکامپیوتینگ را متحول خواهند کرد. برای استفاده از این نوع ترانزیستورها، لازم است تا درک صحیحی از فیزیک آن داشته باشیم و همچنین قوانین جدیدی را برای آنها به کار بگیریم.
دکتر فِنگ میگوید: ما شگفت زده شدیم. این ترانزیستور ها چگونه کار میکنند؟ این طور که ما مشاهده کردیم، لیزر ترانزیستورها از قانون جریان کرشهف پیروی نمی کردند. باید به فکر ایجاد قانونی جدید برای جریان که فوتون ها یا همان خروجی اپتیکی را هم شامل گردد می بودیم.
قانون جریان کرشهف بیان می دارد که بار ورودی به یک نقطه از مدار برابر با بار خروجی از آن نقطه است. به عبارت دیگر میتوان گفت انرژی داده شده به یک نقطه با انرژی خروجی از آن نقطه باید برابر باشد. در مورد ترانزیستورهای دوقطبی این قانون مستحکماً برقرار می باشد. در ترانزیستورهای دوقطبی یک ورودی داریم و یک خروجی اما در لیزر ترانزیستورها پورت دیگری که خروجی لیزر می باشد نیز اضافه می گردد. نکته ای که در اینجا مطرح می شود، چگونگی ورود فاکتور نور لیزر به قانون جریان می باشد.
سیگنالهای اپتیکی وابسته به سیگنال های الکتریکی هستند، اما تا امروز در ترانزیستورهای معمولی از آنها به دلیل کوچک بودن صرف نظر میشد. اما در لیزر ترانزیستورها خروجی لیزر رکن اساسی کار ترانزیستور میباشد و باید آن را در قوانین وارد نمود. قانون جریان کرشهف بقای بار را در نظر می گیرد، اما به بقای انرژی نمی پردازد. ویژگی منحصربفرد لیزر ترانزیستورها، این دو محقق را بر آن داشت تا قانون جریان الکتریکی را به صورت قانون جریان-انرژی بازنویسی کنند.
قانون جدید نوشته شده با داده های جمع آوری شده از شبیه سازی و تست لیزر ترانزیستورها کاملاً مطابقت دارد.

دسته : دانستنی های برق | بازدید ها : بار

كلياتي درباره انرژي بادي

تاریخ : جمعه 1390/02/02
نویسنده : جاوید لطیفی


  انرژي بادي مانند ساير منابع انرژي تجديد پذير به طور پراكنده روي كره زمين وجود دارد اين انرژي قبل از انقلاب صنعتي به عنوان يك منبع انرژي مورد استفاده قرار مي گرفت در طي انقلاب صنعتي ، سوخت هاي فسيلي به سبب فراواني ، ارزاني و بخصوص قابليت حمل آنها ،‌جاي انرژي بادي را گرفتند .

بحران نفتي سال 1937 ميلادي سبب گرديد تا دوباره به انرژي بادي روي آورند و از برق حاصل از آن براي اتصال به شبكه برق ، پمپ كردن آب و سرانجام تامين برق نواحي دور افتاده استفاده كنند .
در سالهاي اخير مشكلات زيست محيطي و مسئله تغيير آب و هواي كره زمين به سبب استفاده زياد از حد انرژي هاي فسيلي ،‌استفاده از انرژي بادي را افزايش داده است .
 
 
برای کامل خواندن متن به ادامه مطلب مراجعه کنید.
 
 
 

دسته : نیروگاه ها | بازدید ها : بار

گزارش کار آزمایشگاه مدارهای مجتمع خطی

تاریخ : پنجشنبه 1390/02/01
نویسنده : جاوید لطیفی


با سلام امروز گزارش کار آزمایشگاه مدارهای مجتمع خطیه استاد آقای مهندس کنارودی را برای شما آماده کردم امیدوارم که مورد استفاده شما قرار بگیرد .

برای دانلود به ادامه مطلب مراجعه کنید.

 

دسته : گزارش کار | بازدید ها : بار

الگوریتم بهینه ارسال اطلاعات به مراکز دیسپاچینگ در پروتکل IEC 60870-5-101

تاریخ : پنجشنبه 1390/02/01
نویسنده : جاوید لطیفی


 یکی از مهمترین مسائل در حوزه دیسپاچینگ و مخابرات صنعت‌برق سرعت بروز‌رسانی و دقت اطلاعات در مراکز دیسپاچینگ است و این امر بشدت وابسته به پروتکل ارتباطی بین مرکز دیسپاچینگ و پایانه یا سیستم اتوماسیون پست است. در پروتکلهای قدیمی به دلیل اینکه درخواست اطلاعات بصورت کاملاً‌مشخص از نظر نوع، آدرس و حجم اطلاعات به مرکز دیسپاچینگ بدقت قابل محاسبه است ولی در پروتکل استاندارد IEC 60870-5-101 مرکز تنها درخواست اطلاعات از پست می‌کند و تصمیم‌گیری در مورد اینکه چه اطلاعاتی و با چه حجمی ارسال شود توسط نرم‌افزار پایانه یا سیستم اتوماسیون پست انجام می‌شود. بنابراین طراحی و پیاده‌سازی الگوریتم مناسب برای ارسال اطلاعات بگونه‌ای که سرعت و دقت مطلوب را تضمین کند، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در این مقاله ابتدا نحوه ارسال اطلاعات و بررسی سرعت ارسال در پروتکل Indactic 2033 پیاده‌سازی شده در مرکز دیسپاچینگ ملی و مراکز دیسپاچینگ منطقه‌ای تهران و مرکزی (اصفهان) بعنوان یک پروتکل با درخواستهای مشخص، ارایه می‌شود. پس از آن الگوریتم متداول فعلی که برای ارسال اطلاعات در پروتکل IEC 60870-5-101 درحال حاضر مورد استفاده قرار می‌گیرد ارایه و بررسی می‌شود. سپس الگوریتم پیشنهادی بعنوان الگوریتم بهینه برای ارسال اطلاعات تبیین شده و نقاط قوت آن معرفی می‌شود. در انتها نتایج بررسی سه مدل فوق مقایسه و نتیجه‌گیری می‌شود.

برای کامل خواندن متن به ادامه مطلب مراجعه کنید.

 

دسته : پست ها | بازدید ها : بار